Коли народився Марко Кропивницький…

Фото Юрій Матівос.
Юрій Матівос

Маємо приклади, коли життєписи особистостей переповнені розбіжностями, протиріччями. Частково ‘’винні’’ у цьому вони самі. Т. Шевченко у ‘’Автобіографії’’ писав: народився у селі Кирилівці. Пізніше біографи уточнили – батьківщиною Кобзаря є Моринці. Місця народження земляків Ю. Яновського та В. Винниченка з’ясовано через десятиліття. Те саме з М. Кропивницького. Раніше розбіжності не носили принципового значення. Тепер, коли іменем драматурга і режисера названо обласний центр, постала нагальна необхідність прийти до спільного знаменника.
*****
Не варто аналізувати усі джерела, з яких відтворювалася біографія Марка Лукича – їх безліч, перші друкувалися ще за життя Кропивницького. Почнемо з 1940 року, коли відзначалося 100-річчя з дня народження засновника українського національного театру. Тоді вперше уведено у науковий обіг упорядковану ‘’Автобіографію (за 65 років) ’’ М. Кропивницького. У ній Марко Лукич написав: ‘’Я родився у 1840 році апреля 25, в селі Бешбайраки’’. Цю дату – 7.V 1840 року за новим стилем – занесли до ‘’Української Радянської Енциклопедії’’. Число без змін і перевірки переніс у двотомник ‘’Шевченківський словник’’ Л. Стеценко – викладач Кіровоградського педінституту ім. О.Пушкіна, у якому працював викладачем кандидат філологічних наук, краєзнавець Микола Смоленчук. За п’ять років до виходу у світ ‘’Шевченкового словника’’ у видавництві ‘’Мистецтво’’ вийшла книжка Миколи Кузьмовича ‘’Марко Кропивницький і його рідний край’’. На сторінці 8 її читаємо: ‘’Марко Кропивницький, як свідчить знайдена автором розвідки метрична книга з Покровської церкви села Бежбайраки за 1840 рік, народився 10 (22) травня 1840 року’’. Паралельно з М. Смоленчуком біографію Кропивницького досліджував місцевий театрознавець і науковий працівник обласного краєзнавчого музею В. Ярош. У архіві Житомира він знайшов підтвердження відкриттю М. Смоленчука. Пошуковці надіслали до редакції УРЕ копії знайдених документів. У 2-му виданні енциклопедії за їхнім поданням внесено правку: днем народження М. Кропивницького вказано 10 (22) травня 1840 року. Здавалося б – все ясно. Та ось ‘’Бібліотека української літератури’’ видає двотомник ‘’Марко Кропивницький. Драматичні твори’’, у якому повідомляється: ‘’М. Л. Кропивницький народився 25 квітня 1840 року’’. (Саме так). Автор біографії Лариса Мороз – доктор філологічних наук, літературознавець.
Змінюються науковці, а розбіжності в дослідженнях не стираються. Автори сучасні посилаються на попередніх, ніхто навіть не робить спроби дати наукову оцінку першоджерелам. Їх, пам’ятаймо, маємо два: ‘’Автобіографія’’ М. Кропивницького та метрична церковна книга. Якби вони доповнювали одне одного – ніяких проблем не було б. Натомість обидва викликають певні сумніви. Автобіографію драматург писав у похилому віці, коли певні деталі стерлися з пам’яті, що цілком природньо. Сам автор зазначав: ‘’…спогади про дитячий свій вік пишу здебільшого зі слів знайомих’’. Важлива така деталь. 25 квітня православна церква вшановує апостола і євангеліста Марка. За церковними традиціями, дитині, народженій у день будь-якого святого, під час хрещення здебільшого дається ім’я її духовного покровителя, вона стає його тезкою. Тезоіменини відзначаються разом з днем народження, якщо навіть не збігаються у числі. У родині Кропивницьких таким було саме 25 квітня, день святого Марка. Воно й відклалося назавжди у пам’яті Марка Лукича. Привід для сумнівів дає і метрична книга. Нею, схоже, крім М. Смоленчука, ніхто з інших дослідників не користувався, бо посилання на першоджерело чи на книгу Миколи Кузьмовича не видно навіть в енциклопедіях. Звідки, скажімо, черпав дані автор статті про М. Кропивницького у 2-му виданні УРЕ, Р. Я Пилипчук? На жодне ПЕРШОДЖЕРЕЛО він не посилається. Те саме і у новій, сучасні 10-томній Енциклопедії Історії України автори статті про Кропивницького Л. Шепель і Д. Грузін називають десяток джерел, але ні метричної книги, ні праці М. Смоленчука серед них немає. На яких підставах вони подають день народження Марка Лукича 10 (22). V 1840, якщо ВПЕРШЕ його оприлюднив Смоленчук у 1971 році у своїй книзі? Автори ж цей факт умисне замовчують.
Єдиним науковцем, який об’єктивно і з науковою аргументацією склав життєпис М. Кропивницького, вважаю доктора філологічних наук, професора, ученого-літературознавця Анатолія Новикова з Глухова, автора ґрунтовної монографії ‘’Український театр і драматургія: від найдавніших часів до початку ХХ століття’’, виданої у 2015 році. Вказуючи дату народження М. Кропивницького – 7 травня (25 квітня ст. ст.), посилаючись на ‘’Автобіографію’’ Марка Лукича, автор подає примітку про дослідження М. Смоленчука, чого не робив жоден його попередник. Це цілком прийнятна наукова позиція. На думку А. Новикова, запис у церковній книзі Покровської церкви Бежбайраків – елементарна канцелярська помилка. З таким висновком Анатолія Олександровича можна згодитися. І не тільки тому, що священик С. Терлецький і дячок К. Осотянов, які здійснювали обряд хрещення Марка, допустили граматичні помилки у записах. Вони назвали Луку Івановича (батька драматурга) дворянином, чого робити не мали юридичного права – він був звичайним селянином, управителем поміщицьких земель.
Аналізуючи Маркову ‘’Автобіографію’’ та запис у метричній книзі, доходжу висновку: днем народження Марка Кропивницького слід прийняти 25 квітня. Православна церква, вшановуючи пам’ять святого апостола Марка, водночас поминатиме і великого драматурга, режисера і актора, патріота України, чиє ім’я носить місто на сивому Інгулі. Всі т. зв ‘’нові стилі’’- то чуже, недоречне, привнесене в Україну, колись буде ліквідовано, ми повернемося до визнаного загальноприйнятого більшістю державами Європи календаря. 25 квітня стане справді днем народження Марка Лукича, про що він нагадував нам ще на початку ХХ століття.

Світлина: М. Кропивницький з дружиною Надією, донькою Олександрою та сином Володимиром. Хутір’’Затишок’’, 1908 р.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s