ВОДА ПО 21,40: ХТО ВИНЕН?

Поганих новин мало не буває – слідом за подорожчанням інших комунальних послуг жителів Кіровоградщини, які отримують воду з водогону «Дніпро-Кіровоград», може чекати підвищення тарифу на 20%. Ми спробували з’ясувати, чому і кого саме жителям міст області стоїть за це дякувати.


Адже якщо ціни на газ і світло нам встановлює Київ, то «Дніпро-Кіровоград» – підприємство комунальне, його власником є обласна рада. А значить, рішення з усіх стратегічно важливих питань на кшталт як повинні виходити звідти.

Коридорна комісія?

Облрада в той же час ні на одній з що відбулися сесій нічого подібного не розглядав. Єдине, що вдалося знайти з пов’язаних документів, – протокол засідання постійної депутатської комісії з питань житлово-комунального господарства, будівництва та використання природних ресурсів від 31 січня поточного року.

З нього випливає, що 8 депутатів, що входять до її складу, заслухали інформацію директора водоканалу Романа Ілика про «зростанні розміру окремих статей витрат і собівартості послуг» і т. П. І в тому числі «з метою стабілізації фінансово-господарського стану» комунального підприємства прийняли рішення клопотати перед національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), про встановлення, дослівно, «економічно обгрунтованих тарифів для Кіровоградського обласного комунального виробничого підприємства« Дніпро-Кіровоград »».

Примітно, що ні слова про передбачуване розмірі цього самого економічно обґрунтованого тарифу в рішенні вимагає вжиття комісії немає. Один з її членів, Іван Довбиш, голосував проти. Він взагалі стверджує, що засідання, на якому колеги подмахнулі клопотання до НКРЕКП про встановлення обґрунтованого тарифу невідомих розмірів, проходило … в коридорі обласної ради, на ходу, одразу по завершенні сесії органу.

«Все робилося на ходу, підготуватися, зрозуміти, які аргументи за підняття ціни, було неможливо», – стверджує він.

Чому так тихо?

Що до аргументів. Відповідаючи на питання місцевих тележурналістів, сам Роман Ілик назвав, зокрема, підвищення мінімальної зарплати до 3200 грн. Але в тому ж протоколі засідання комісії сказано, що «Дніпро-Кіровоград» безрезультатно подавав відповідні матеріали до Нацкомісії ще в серпні минулого року, коли про радикальне підвищення мінімалки не було й мови. У свою чергу, секретар комісії з питань житлово-комунального господарства Артем Погребнюк пов’язує можливе подорожчання з тим, що до обласному комунальному підприємству недавно приєднали кілька збиткових водоканалів, в тому числі міста Смоліне, жителі якого платили за кубометр води по 46 гривень.

Але, як би там не було, ніяких конкретних розрахунків, які пояснювали б, чому жителі багатоквартирних будинків області вже навесні, швидше за все, заплатять саме 21,39 грн за кубометр води (в приватному секторі – 20,3 грн), про які сьогодні каже директор комунального підприємства, ніхто, схоже, взагалі не бачив.

У той час як, наприклад, за тариф на пасажирські перевезення в обласному центрі тривалий час ламаються списи, експерти, журналісти та активісти вивчають і критикують розрахунки перевізників, міська влада шукає компроміс, а за народжену в муках цифру в результаті публічно голосує виконком, новий тариф на воду для найбільших населених пунктів області «проскакує» абсолютно непомітно для очей і вух здивованих глядачів. І слухачів.

Чому, з огляду на очевидну важливість питання як мінімум для півмільйона жителів регіону, які не обговорити його в сесійній залі, наприклад? Тим більше що водопровід, як уже говорилося, належить саме обласній раді. Напевно серед 60 депутатів, які представляють інтереси жителів Кіровоградщини, особливо міст, чимало знайшлося б тих, у кого були б питання по суті, хто кістьми би ліг, але не дав підвищувати ціну. По крайней мере, до тих пір, поки не буде абсолютно ясно, цифра до цифри, навіщо і чому саме на стільки її дійсно потрібно підвищити. Якщо потрібно. І чому, врешті-решт, мовчать навіть традиційно активні політики з активістами, для яких «тарифний геноцид» – один з головних приводів для поговорити, а то і покричати?

Знову політика?

Схоже, саме в політиці криються причини гробової тиші навколо чергової «инфарктной» теми. Адже голова обласної ради Олександр Черноіваненко, що є, по суті, «головним начальником» над директором комунального підприємства Іликом і водопроводом в цілому, представляє партію «Батьківщина», очолює її обласну організацію.А ця політична сила на чолі з Юлією Тимошенко є одним з головних борців з підвищенням комунальних тарифів в країні, саме на цьому ладу значну частину своєї публічної риторики.

Складно уявити, що глава органу, який володіє і по суті керуючого ОКПП «Дніпро-Кіровоград» не в курсі того, що відбувається, що він не знайомий з рішенням профільної комісії. Проте, резонансних заяв з приводу прийдешнього подорожчання води від нього в останній місяць не надходило. Як і ініціатив про скликання, наприклад, позачергової сесії або громадських слухань з цього приводу.

Можливо, тому, що глава облради потрапив в свого роду «вилку» між партійними імперативом і необхідністю підтримувати на плаву водопровідне господарство. Чутки про те, що фінансовий стан ОКПП залишає бажати кращого, ходять в кулуарах давно, та й формулювання рішення депутатської комісії недвозначно натякає на те ж. Пам’ятайте, «з метою стабілізації фінансово-господарського стану»? А на кону тим часом – десятки мільйонів доларів європейського кредиту, які повинні бути інвестовані в підприємство в цьому році …

Голова постійної комісії з питань житлово-комунального господарства Юрій Кайдаш, до слова, теж обирався до обласної ради від «Батьківщини» і цілком міг опинитися в тій же «вилці». У цю канву цілком вписується поспішне, «на коліні», і абсолютно непублічна обговорення суспільно значущого питання на коридорному засіданні, результатом якого стало клопотання до НКРЕКП про встановлення ніяк безпосередньо не позначеного «економічно обгрунтованого тарифу», підписану 7-ю з 64-х депутатів обласної ради. «Нишком» – можна було б одним словом охарактеризувати те, як все було зроблено, в побутовому розмові.

Наскільки нам відомо, за новим регламентним вимогам на засіданні національної комісії, де буде розглядатися питання про встановлення нової ціни на воду для половини жителів Кіровоградщини, Олександр Черноіваненко як голова обласної ради повинен бути присутнім особисто.Коли і яке рішення прийме НКРЕКП – поки неясно. Але зайву пачку валідолу пенсіонерам та іншим не дуже добре забезпеченим жителям міст Кіровоградської області прикупити на всякий випадок варто вже зараз. Адже ще до кінця опалювального сезону їм, схоже, чекають нові фінансові потрясіння …

Андрій Трубачов, «УЦ».

21.02.2017

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s