Пам’ять у барвах і серцях

 

 12 січня 2017 року у Кіровоградському обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки творів художника-земляка Юрія Ботнара «Пам’яті митця» (1949-2016). Минуло майже 40 днів, як пішов в інші світи Юрій Семенович Ботнар.Йому судилося прожити активне, насичене різноманітними подіями життя, ставши одним із тих митців, які формували мистецьке обличчя рідного краю, прославивши його далеко за межами України.

Юрій Семенович Ботнар народився 21 грудня 1948 року в місті Кіровограді, хоча в його паспорті було зазначено іншу дату – 1 січня 1949 року. У 1963 році закінчив Кіровоградську дитячу художню школу у складі її першого випуску, а у 1968 році – Київський художньо-промисловий технікум. У 1987 році він успішно складає випускні іспити графічного факультету Українського поліграфічного інституту ім. Івана Федорова, зробивши ще один  крок на шляху до свого мистецького Олімпу.

З 1972 по 1989 рік Юрій Ботнар працював художником  у Кіровоградських художньо-виробничих майстернях художнього фонду УРСР. За активну пропаганду художнього мистецтва та високу майстерність був нагороджений почесною грамотою ЦК ВЛКСМ, стає лауреатом обласної комсомольської премії ім. Юрія Яновського.

У 1980-х роках митець виходить на всеукраїнський рівень, ілюструючи книги у видавництвах: «Радянський письменник», «Веселка», «Молодь». У 1989 році він стає засновником Творчого об’єднання молодих художників «Барва», яке систематично організовує проведення виставок, серед яких – Міжнародна виставка поп-арта Віктора Вазарелі в містах України і Радянського Союзу (1989-1992), виставка Українського образотворчого мистецтва в Канаді  і США та виставка «Скіфське золото» в місті Турку у Фінляндії (1990), виставка українського пейзажу та натюрморту у Берліні в Німеччині (1992).   Красномовним є і той факт, що наш художник-земляк став одним  із засновників благодійного фонду Сергія Параджанова. Але куди б не закидало його активне творче життя, художник ніколи не поривав зв’язків зі своєю малою батьківщиною.

У його творчому активі – участь у виставці Кіровоградського гарнізону до Дня Збройних Сил СРСР (1980), республіканській виставці «Художник і книга» у Києві (1984), республіканській виставці до Дня Перемоги у місті Києві (1985), виставці київських художників в місті Калінінграді (1993) та неодноразова участь у виставках фонду Сергія Параджанова (1995-1998). Цікавим фактом є те, що ще за життя ним був опублікований перший кіносценарій та розпочато роботу над другим, який має назву «За лаштунками сюрреалізму».

Підтвердженням високого фахового рівня митця є те, що його твори знаходяться в музеях та приватних колекціях України, США, Канади, Німеччини, Фінляндії, Угорщини, Болгарії, Словаччини, Вірменії, Ізраїлю, Росії.

Обласний художній музей неодноразово презентував твори майстра пензля у своїх експозиційних залах, що завжди ставало святом для справжніх поціновувачів образотворчого мистецтва. Художні твори Юрія Ботнара вражають своєю невибагливістю, свіжістю, безпосередністю, в них поєднані щедрість, багатство та гармонійність кольорів, вибором позиції в поданні пейзажної переспективи. Провідними жанрами творчості художника завжди були пейзаж та натюрморт, пронизані неповторним українським колоритом тазакоханістю у рідну землю.

Твори Юрія Ботнара, які нині  зберігаються в різних музеях України, назавжди стали безцінною складовою мистецької спадщини. Вражають майстерністю виконання його акварельні роботи. Саме і цьому жанрі Юрій Ботнар був неперевершеним митцем.

За декілька місяців до смерті Юрію Ботнару діагностували тяжку хворобу. Дізнавшись про неї 28 вересня 2016 року в соцмережі «Фейсбук» було організовано Інтернет-аукціон на підтримку художника-земляка. Роботи надані для аукціону можна було переглянути в приміщенні обласного художнього музею. Аби зібрати кошти на лікування, Юрій Семенович виставив 25 своїх робіт. До акції приєдналися і друзі митця, які надали свої твори. Серед них – члени Кіровоградської обласної організації Національної спілки художників України  Фелікс Полонський, Володимир Кир’янов, Анатолій Янєв, Олександр Демиденко, Сергій Шаповалов та голова організації Андрій Хворост. Дякуючи багатьом небайдужим людям боротьба за життя митця тривала, та хвороба, на жаль, виявилася сильнішою.

На виставці, присвяченій пам’яті художника, представлені живописні та графічні роботи з фондового зібрання обласного художнього музею,  надані родиною митця та його друзями. Доповнюють виставку інші експонати, а серед них вірші, щоденники, фотографії,  які відкривають відвідувачам виставки інші грані талановитої особистості художника і детальніше знайомлять нас з життєвим і творчим шляхом художника. Також було представлене слайд-шоу його робіт та світлин з його життя.

На відкриття виставки прийшли рідні, друзі та знайомі художника. Особливі, теплі та зворушливі слова прозвучали від доньки Анни та першої дружини Олени, які поділились спогадами про Юрія Семеновича, як гарного батька, чоловіка та друга. Чуйні спогади про близьку людини зі сльозами на очах. Деякі друзі приголомшені горем навіть не змогли виступити перед присутніми.

Художник Анатолій Сузюмов поділився спогадами, про час спільної роботи з Юрієм Ботнаром в Кіровоградських художньо-виробничих майстернях художнього фонду України ще у далеких 80-х, зазначивши його веселий характер та добру вдачу. Голова обласної організації Національної спілки художників України Андрій Хворост у своєму виступі наголосив щодо важливості таких виставок задля збереження мистецької  спадщини художника та популяризації його творчості та інших художників, яких вже немає серед нас.

Виставка пам’яті відомого митця розкриває багатогранність його таланту та демонструє іскорки душі приховані в його роботах. Митця не стало серед нас, але блиск таланту Юрія Ботнара залишився і присутній у залі виставки.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s